vizyonbet giriş vizyonbet adres vizyonbet güncel vizyonbet adres vizyonbet vizyonbet vizyonbet

İSTEDİĞİNİZİ YİYEBİLDİĞİNİZ SİSTEM – SEZGİSEL BESLENME (INTUITIVE EATING)

Merhaba, 3. bölümüme hoşgeldiniz. Bu bölümün konusu sezgisel beslenme olacak. Sezgisel beslenme nedir? Sezgisel beslenme prensipleri nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim. Bu konuyu internete yazdığımda açıkçası herkes bir yerinden tutmuş, anlatmış. Ben uzun uzun detaylarıyla anlatacağım. Size bir ümit vaat ediyorsa peşinden koşmalı mısınız yoksa koşmamalı mısınız adına her şeyiyle anlatacağım. Türkçe’ye çevrilmiş olan bir kitabını gördüm; ben İngilizce olanını okumuştum Türkçe’si olduğundan haberim yoktu. Türkçe olanını incelemeye fırsatım olmadı. Okuyan Us yayınlarının internet sitesinden satın alabiliyorsunuz. https://okuyanus.com.tr/urun/sezgisel-yeme-uygulama-kitabi/

Sezgisel-beslenme

Sanırım pratikte nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor. Burada anlattıklarımın ayrıntılı halini sanırım o kitapta da bulabiliyorsunuz. 

SEZGİSEL BESLENME KİTABI

Sezgisel Beslenme’yi iki kadın diyetisyen yazmış. Bu fikri geliştirme sebepleri kitabın ilk paragrafından çok açık bir şekilde anlaşılıyor: İlk sayfadan küçük bir paragrafı ekledim.

‘’Eğer her diyet yaptığımızda Miles & Smiles programı gibi para kazansaydık birçoğumuz aya gidiş dönüş yolculuğu kazanırdı. Kilo verme endüstrisi gelecek nesiller için yılda 60 milyar dolar ile bu seyahati finanse edebilirdi (Bacon ve Alphamor 2011). Komik bir şekilde, arabalarımıza kendimizden daha fazla saygı duyuyoruz. Devamlı bakım için arabanızı araba tamircisine götürseniz ve harcadığınız tüm para ve zamana karşın araba çalışmasa, kendinizi değil araba tamircisini suçlarsınız. Tüm diyetlerin %90-95’inin başarısızlıkla sonuçlanması gerçeğine rağmen kendinizi suçlamaya eğilimlisiniz. Diyeti değil! Diyet yapma sürecini suçlamayız. Diyet yapmanın yüksek başarısızlık oranı ironik değil mi?’’

Bu iki diyetisyen birbirlerini daha önce tanımıyorlar. Daha sonra tanışıp danışanlarıyla olan uygulamalarından, benzer tecrübelerinden bahsediyorlar. Mesela ikisi de diyet yazıp danışanlarına kilo verdiyor. Belli bir zaman geçtikten sonra o danışanları geri arayıp verdikleri kiloyu aldıklarından bahsediyorlar. İkisi de danışanlarının kilolarını uzun süreli koruyamamasından muzdarip ve bunu çözmek için yeni bir yol arıyorlar. Sonunda, ismine Sezgisel Beslenme dedikleri bir yol ile kitap çıkartıyorlar.

Sezgisel Beslenme’nin diğer diyet tiplerine göre farklı amaçları var. Amaç, vermek istediğiniz 5-10 kiloya ulaştırmaktan ziyade besin seçimlerinizi rahatlatmak, başlıkta olduğu gibi her istediğinizi yiyebilme imkanı sunması. Yani pek de öyle olmasa da… Öncelikle şunu söylemeliyim kitap biraz gereğinden fazla ümit vaat ediyor. Ama çok başarılı olduğu yönleri de var. Sebepleriyle ileride anlatacağım.

Kitabın içerisinde ilk sayfalarda bir grafik yer alıyor. Diyet yiyecekleri ve diyet ürünleri 1973-1991 yılları arasında 1’den 5’e hızlı bir şekilde yükseliyor. Aynı yükselişin bu yıllar arasında yeme bozukluklarında da olduğunu gösteriyor. Evet, çok doğru benim de daha önceki podcastlerimde bahsettiğim gibi diyet konusunda çok erişilebilir kaynağımız ve ürünümüz oldu. Ama malesef bilimsel çalışmalarda ne yeme bozukluğunun azalmasında ne de obezitenin azalmasında bir etki henüz yok.

Ardından sizin ne tür bir yiyici olduğunuzu anlatıyor. Başlangıçta sizden yeme kişiliğinizi bulmanızı istiyor. İlkiyle başlayalım. Dikkatli / Özenli Yiyiciler (Careful Eater) Bu tipteki kişiler dışarıdan bakılınca inanılmaz dikkatli, beslenme konusuna hakim ve bilinçli görünür. Bu tiptekiler ağzına attığı her lokmadan ızdırap çekiyor. Market alışverişleri besin etiketlerini okumakla geçiyor. Dışarıda yemek yediğinde sürekli garsona sorular soruyor. ‘’Bunun içinde ne var, bu nasıl hazırlandı?’’ Hafta içi yediklerinde oldukça titiz olurlar. Ancak, haftasonu geldiğinde yedikleri fazla kalori senenin 104 günü olunca en sonun diyet yapmaları kaçınılmaz olur. 

İkinci; Profesyonel Diyetçiler daha kolay tanımlanır; sürekli diyet yaparlar. Genellikle piyasadaki son diyeti veya yeni kilo verme numaralarını denerler. Profesyonel Diyetçiler gıdaların porsiyonu, kalorisiyle ilgili çok şey bilirler. Ancak her zaman başka bir diyettelerdir, hiçbiri bir işine yaramaz. Bir ziyafette yasak bir yiyeceği yemek veya tıkınmak onlar için alışılmadık bir durum değildir. Çünkü bu yemeği bir daha yiyemeyeceklerine inanıyorlar. Yarın diyete temiz bir sayfayla en baştan başlıyorlar. Şu an yemek daha iyi, bu senin son şansın. 

Üçüncü; Bilinçsiz Yiyiciler Aynı zamanda hem yemek yiyip hem başka bir faaliyette bulunur örneğin televizyon izlerken yemek yemek veya okurken yemek yemek gibi. Bu yiyicileri 4 gruba ayırmış.

Kaotik Bilinçsiz Yiyiciler sık sık aşırı planlı, çok meşgul ve yapılacak çok şeyi olan bir hayat yaşarlar.Kaotik Yiyiciler genellikle yangın söndürmekle o kadar meşgul ki şiddetli açlık çekinceye kadar biyolojik açlığı tanımlamakta güçlük çekerler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Kaotik Yiyici’ler yemek yemeden uzun periyotta zaman geçirirler.

Bilinçsiz Yiyici Olduğunu Reddeden aç ya da tok olsun olmasın yiyeceklerin varlığına karşı savunmasızdır. Şeker kavanozları, buluşmalardaki yiyecekler, mutfak tezgahında bulunan yiyecekler genellikle Yediğini Reddeden için fırsattan kaçmaz.Örneğin, Yediğğini Reddeden Yiyici tuvalete giderken farkında olmadan birkaç şekeri alabilir.

İsraf / Atık – Bilinçsiz Yiyici yiyeceğe para olarak değer verir. Yemek yeme dürtüsü genelde olabildiği kadar para elde etmekle etkilenir. İsraf / Atıksız Yiyici, genellikle tabağı temizleme (diğerlerininkini de) eğilimindedir. İsraf / Atıksız Yiyici eşinden veya çocuklarından kalanları yemek alışılmadık bir durum değildir.

Duygusal Bilinçsiz Yiyiciler duygularla özellikle rahatsız edici duygularla örneğin stres, kızgınlık ve yalnızlıkla baş etmek için yiyeceği kullanır. Duygusal Yiyiciler yemeyi problem olarak görürken, bu genellikle daha büyük bir sorunun semptomudur. Duygusal Yiyici’nin yeme davranışları stresli zamanlarda bir şeker çubuğunu kapmaktan, .çok büyük miktardaki yiyeceği zorlayıcı kronik tıkınmalara kadar sıralanabilir.

Buradaki yiyici tiplerinin her diyet denemesinde daha da zorlaştığını, onlara karşı bir mücadele yarattığından bahsediyorlar. Bir de hepsine karşın kendi kimliklerini oluşturmuşlar. Sezgisel Yiyici! 

Şimdi Sezgisel Yiyici’nin nasıl oluştuğunu anlatayım. Kitapta 10 adet prensip var. Bu prensiplerini adım adım ilerleten kişi en sonunda bir Sezgisel Yiyici oluyor.

PRENSİP 1:
  DİYET ZİHNİYETİNİ REDDET Hızlı, kolay ve kalıcı olarak kilo verdiren yanlış umutlar sunan diyet kitaplarını ve dergi yazılarını atın. Yeni bir diyet işe yaramayı bıraktığında ve tüm kiloyu geri aldığınızda sizi başarısızlığa uğramış gibi hissetmenize neden olan yalanlara sinirlenin. Küçük bir umudun ve daha iyi bir diyetin bile bir köşede gizlendiğine izin vermeniz, Sezgisel Yeme’yi yeniden keşfetmenizi engelleyecektir.
ve daha iyi bir diyetin bile bir köşede gizlediğine izin vermeniz, Sezgisel Yeme’yi yeniden keşfetmenizi engelleyecektir.

Diyet-yapmamak

PRENSİP 2:
  AÇLIĞINI ONURLANDIR Vücudunuzu biyolojik olarak yeterli enerji ve karbonhidratlar ile besleyin. Aksi takdirde, aşırı yemek için bir primal sürücüyü tetikleyebilirsiniz. Aşırı açlık anına ulaştığınızda, tüm niyetler ılımlı, bilinçli yemek geçici ve önemsizdir. Bu ilk biyolojik sinyali onurlandırmayı öğrenmek kendinize ve yemeğinize olan güveni yeniden inşa etmek için zemin hazırlar.
PRENSİP 3:
  YEMEKLE BARIŞMAK Ateşkes çağrısı; yemek kavgasını durdur! Kendinize şartsız yeme izni verin. Eğer kendinize belirli bir yiyeceği yiyemeyeceğiniz veya yememeniz gerektiğini söylerseniz, kontrol edilemeyen istekler ve sıklıkla tıkınırcasına yemeleri oluşturan yoğun yoksunluk duygusuna öncülük edersiniz. En sonunda yasaklı yiyeceklere izin verdiğinizde, yemek yemek yoğunlukla yaşanacak, genellikle Last Supper aşırı yeme ve ezici bir suçluluk ile sonuçlanır.

gıda-polisi

PRENSİP 4:
  YİYECEK POLİSİYLE MÜCADELE ET Çikolata kekinden bir parça yediğini için ‘’kötü’’ veya 1.000 kalorinin altında yediğiniz için ‘’iyi’’ ilan edilen kafanızdaki düşüncelere ‘’hayır’’ diye yüksek sesle bağırın. Yiyecek Polisi diyet yapmanın yarattığı sebepsiz kuralları izler. Polis karakolu ruhunuzun derinliklerine yerleşmiştir. Onun hoparlörü negatif dikenleri, umutsuz ifadeleri ve suçluluk uyandıran ifadeler bağırır. Yiyecek Polisi’ni uzağa kovalamak Sezgisel Beslenme’ye dönüş için kritik bir adımdır.
PRENSİP 5:
  TOKLUĞUNU HİSSET Artık aç olmadığını söyleyen vücut sinyallerini dinle. Rahatça tok olduğunuzu gösteren sinyalleri gözlemleyin. Yemeğin ortasında duraklayın ve kendinize yemeğin tadı ve mevcut tokluk seviyenizi sorun.
PRENSİP 6:
  MEMNUNİYET FAKTÖRÜNÜ KEŞFET Japonlar, sağlıklı yaşamın bir hedefi olarak zevk almanın önemli olduğunu bilen bir bilgeliğe sahip. İnce ve sağlıklı olmanın öfkesiyle, varlığımızın en temel hediyesi olan yemek yerken ki zevk ve memnuniyet hissini görmezden geliyoruz. Davet ortamında gerçekten ne istiyorsan yiyebildiğinde, tatmin hissi çok güçlü oluyor. Bu tecrübeyi elde ettiğinizde, kendinizi sizin ‘’yeterli’’ bulduğunuz yiyecek miktarından çok daha azını tükettiğinizi fark edeceksiniz.
PRENSİP 7:
  YİYECEKLERİ KULLANMADAN DUYGULARINLA BAŞA ÇIK Anksiyete, yalnızlık, sıkıntı ve kızgınlık hepimizin yaşadığı duygu durumlarıdır. Hepsinin bir tetikleyicisi ve yatıştırıcısı vardır. Yiyecek bu hislerin hiçbirini çözemez. Kısa dönemde rahatlık sağlar, acıdan uzaklaştırır. Hatta hissiz bir şekilde yiyeceklere saldırmanıza neden olabilir. Ancak asıl sorunu çözmez. Hatta uzun süreçte duygusal açlığınızda yemek yemeniz sizi daha kötü hissettirir. Mutlaka, duygunuzun kaynağı üzerine uğraşmalısınız. Böylece aşırı yemenizin de üstesinden gelebilirsiniz.
PRENSİP 8:
  BEDENİNE SAYGI DUY Genetik planınızı kabullenin. Bedeninize saygı duyun, böylece olduğunu kişiyle rahat edin. Eğer gerçekçi olmayan ve beden formunuz hakkında aşırı eleştirel biriyseniz diyet zihniyetini reddetmeniz zorlaşır.
PRENSİP 9:
  EGZERSİZ – FARKI HİSSET Sadece aktif olun ve farkı hissedir. Kalori yakmaya yönelik egzersiz yerine bedeninizi hareket ettirmenin nasıl hissettirdiğine odaklanın. Eğer odağınızı nasıl hissettirdiğine yöneltirseniz, sabah alarmı kapatmak yerine yataktan kalkıp küçük bir sabah yürüyüşünün nasıl enerji verdiğine yönelirsiniz. Sabah kalktığınızda tek amacınız kilo vermek ise çok motive edici bir faktör olmaz.
PRENSİP 10:
  SAĞLIĞINI ONURLANDIR –  NAZİK BESLENME Sizi iyi hissettirirken sağlığınızı ve tat tomurcuklarınızı onurlandıracak yiyecekleri tercih edin. Sağlıklı olmak için mükemmel bir diyete sahip olmanız gerekmiyor. Bir atıştırmalık yediniz diye besin yetersizliği yaşamayacaksınız. Sürekli yedikleriniz önemlidir.  Önemli olan mükemmelliyetçilik değildir. İlerlemedir.

Diyet-yapmadan-mutluluk

canl覺 ma癟 izle selcuksports deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri jojobet http://www.iztacalco.cdmx.gob.mx/inicio/guvenilir-bahis-siteleri.html deneme bonusu casino sitelericanlı casino siteleriHacklink SatışıHack forumdeneme bonusu veren sitelerpronetgaming altyapılı sitelerkareasbet girişsiyahbayrakaynaataköy escortkareasbet girişdeneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu forum bahiskareasbet girişbetingo güncel girişfull hd film izlecasino siteleri VenüsbetBitcoin bahis sitelerigobahis mobilasper casino uygulamadigital marketing agencydeneme bonusu veren sitelerhullbetTelegram Gruplarıistanbul escortesbetesbet girişbullbahisbenimbahis güncel girişGüvenilir Poker Siteleri